דבר יו"ר האיגוד

עמיתים יקרים,Dov Peri picture

ברוכים הבאים לכנס הלאומי ה- 13 ‏של האיגוד הישראלי לאיכות, שנערך השנה בתל אביב תחת הסיסמה "איכות מתחדשת בעידן הטכנולוגי".

בעידן הגלובליזציה, כאשר השוק נשלט לחלוטין על ידי תחרות חופשית, ההצלחה העסקית של חברות תלויה במידה רבה באיכות הכוללת. האיכות הכוללת מתחדשת במהירות רבה כתוצאה מהתחדשות טכנולוגית ושינויים בערכים החברתיים. עברו הזמנים שעמידה בדרישות טכניות הספיקו, כיום הצרכן דורש מכלול שלם של היבטים כגון בטיחות, איכות הסביבה, אחריות חברתית, אבטחת מידע, ביטחון, המשכיות עסקית וכמובן חדשנות טכנולוגית במוצר ובשירות. מי ששומר על רמת חדשנות גבוהה ולאורך זמן בכל ההיבטים, הוא המוביל והוא זה שנותן את הטון.

על מנת להשיג איכות כוללת זו, אנו המופקדים על אבטחתה, חייבים להעלות באופן מתמיד את הידע והמיומנות שלנו ולהפעיל כלים ושיטות פורצות דרך. רק כך ניתן להשיג את המצוינות. הכנס הלאומי הזה נותן לנו, המשתתפים, הזדמנות פז ללמוד ולשתף אחרים בחידושים וביישומים בנושאי איכות במגזרי המשק השונים ומכאן חשיבותו הרבה. ‏אני מאמין שעל האיגוד להיות הגוף המוביל בקידום המומחיות המקצועית של העוסקים בתחום האיכות תוך יצירת ערך לארגונים ולחברות במשק הישראלי.

כמה מילים על פעילות האיגוד בשנה אחרונה.

אין ספק, שהאירוע המרכזי היה הכנס הבינלאומי ה-20 של האיגוד הישראלי לאיכות. בהתחשב באירועים הקשים שעברו על מדינת ישראל בקיץ האחרון, הצלחת הכנס הייתה מסחררת. השתתפו בכנס כ-1500 אנשי איכות מהארץ ומהעולם. הצלחת הכנס התבטאה גם בשביעות הרצון של המשתתפים. אין ספק שנעשתה כאן עבודה מצוינת על ידי הוועדה המארגנת של הכנס בהובלתו של אבי פלד.

כמו כן, זו הייתה השנה הראשונה שישראל השתתפה בתחרות Quality Innovation of the Year 2014 האיגוד הישראלי לאיכות מרכז את פעילותה בארץ, בהובלת שלמה ליכטנשטיין. תחרות בינלאומית זו, הינה יוזמה של האיגוד הפיני לאיכות ומשתתפות בה 10 מדינות. במסגרת הכנס התקיים טקס הענקת תעודות הוקרה למשתתפים והוכרזו הזוכים שעלו לשלב הגמר, הבינלאומי.

בינואר 2015, נערך בבודפסט, טקס חלוקת הפרסים לזוכים ברמה הבינלאומית. בטקס, שהתקיים בחסותו של נשיא הונגריה, השתתפו כ-150 נציגי החברות, נציגי ארגוני האיכות הלאומיים, בכירי הכלכלה ונציגים בכירים מהממשל של המדינה המארחת, הונגריה, והן שגרירי המדינות המשתתפות במיזם. את האיגוד הישראלי לאיכות ייצגו בטקס מרכז המיזם, שלמה ליכטנשטיין והח"מ. כן כיבד בנוכחותו שגריר ישראל בהונגריה, מר אילן מור, אשר השתתף בהענקת התעודות לזוכים הישראליים. חבר השופטים הבינלאומי בחן ובחר מכלל ההצעות 18 מובחרות, וביניהן הצעות חדשניות של 2 חברות ישראליות: Amdocs Testing ו-Voiceitt. החברה הישראלית Voiceitt זכתה בנוסף, בהוקרה מיוחדת בתחרות ובתואר: Innovation of Innovations. החברות קיבלו תעודות הוקרה מיוחדות בחתימתו של נשיא פינלנד, הנותן חסות לתחרות.

בדצמבר 2014, מכון התקנים הישראלי הוביל את טקס הענקת הפרס הלאומי לאיכות ומצוינות על שם יצחק רבין ז"ל במגזר העסקי. האיגוד הישראלי לאיכות הינו שותף מרכזי במיזם חשוב זה. בין מעניקי הפרס היו ד"ר זיגמונד בלובבנד, ראובן רבינוביץ, חוה שר והח"מ.

במהלך שנה זו שמרנו על הקשר עם האקדמיה בהובלת מירית זימן-שומר. קיימנו שני כנסים, האחד בשיתוף עם מכללת אפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, בנושא "ניהול איכות להשגת מובילות ארגונית: מנתונים לאסטרטגיה תחרותית" ושני עם האוניברסיטה הפתוחה בנושא "יישומי סטטיסטיקה ושיפור איכות בתעשייה וברפואה". בשני הכנסים היה שותף גם האיגוד הישראלי לסטטיסטיקה.

בנוסף קיימנו כנס בשיתוף עם המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, בכרמיאל, בנושא "איכות הלכה ומעשה". בחסות כנס זה נערכה הענקת כוכבי איכות במסגרת התוכנית "מצוינות בתעשייה בצפון" ע"ש דני רוזוליו ז"ל בהובלתחוה שר.

כמידי שנה קיימנו את הכנס השנתי של עורכי מבדקים פנימיים בשיתוף ובאירוח של המכללה האקדמית נתניה, בהובלת והנחיית שחר בן-נון.

בין לבין, ערכנו מבחני הסמכה במקצועות האיכות, ערכנו והפצנו את הביטאון "איכות", חילקנו מלגות לסטודנטים מצטיינים, קיימנו את שבוע האיכות הלאומי, שבמסגרתו האיגוד ארגן, למען חבריו, ביקורים בחברות מוסדיות תחת הכותרת "בית פתוח". על כך ראויה לציון תרומתו של אופיר חכם, מנכ"ל האיגוד, אשר ללא לאות דחף ותמך את העשייה רבת הפעלים.

‏‏ובחזרה לכנס הנוכחי, אני צופה ומאמין, שהכנס יהיה מעניין ומהנה ביותר, בו יוכלו המשתתפים ליצור קשרים ולשתף ולהרחיב ידע.

‏תודה מיוחדת ליו"ר הכנס, עופר סגל מחברת אלוט תקשורת, שניווט את הוועדה המארגנת ותודה לחברי הוועדה המארגנת שהביאו לתוכנית נושאים מגוונים, מקצועיים, מעניינים וחדשניים הנוגעים לכל אחת ואחד מעמיתינו. כמו כן, תודה לד"ר הנרי הורביץ ולצוות חברת איסס שפועלים ללא לאות להצלחת הכנס. יישר כוח.

‏למרצים אני מאחל הצלחה ולמשתתפים אני מאחל כנס פורה ומהנה. לבסוף, אני מודה לכל המשתתפים במפעל חשוב ‏וייחודי זה.

כנס מהנה ומוצלח.
דב פרי
יו"ר האיגוד הישראלי לאיכות